Kas olete veidi vanemaks saanud ja otsustanud kaalust alla võtta – kuid tunnete, et see ei lähe enam nii kiiresti kui varem? Noh, see ei pruugi kõik olla teie peas. Aga ära muretse!
Mis on ainevahetus?
Ainevahetus on termin, mis ühiselt kirjeldab seda, kuidas teie keha energiat muundab ja kasutab. Metaboolsetest hormoonidest ja üldiselt ainevahetusest rääkides on erinevus – viimane viitab teie keha võimele energiat põletada. Tõenäoliselt on enamik inimesi kuulnud või isegi endamisi mõelnud: "Ma olen ülekaaluline, kuna mul on madal ainevahetus" või "Võite süüa kõike, mida soovite, ilma kaalus juurde võtmata! Sul peab olema kõrge ainevahetus." Ainevahetust nimetatakse sageli meie bioloogilise ülesehituse osaks, mis reguleerib seda, kui kiiresti või aeglaselt me energiat ja kaloreid põletame.
Kuid ainevahetus on palju enamat. Ainevahetus on kõik kehas toimuvad keemilised reaktsioonid; kõik hormoonid, ajurakud, soolerakud ja rasvarakud, mis reguleerivad meie tervist, vananemisprotsessi, kehakaalu ja seda, kuidas me kaloreid põletame. Kui me räägime kõrgest või madalast ainevahetusest või kui me räägime sellest, et ainevahetus on valesti, siis on see tavaliselt seotud kilpnäärmehormoonide regulatsiooni tasakaalustamatusega; ainevahetushaigus. Kui arvate, et teil võib olla ainevahetushaigus, peaksite pöörduma oma arsti poole, kuna selline haigus võib mõjutada paljusid teie keha aspekte. Kuigi tunned, et võtad kaalus juurde kohe, kui koogitükki vaatad, on üsna haruldane, et sellel on midagi pistmist ainevahetushaigusega – või ainevahetuse tasakaalustamatusega.
Kuidas ainevahetus toimib
Inimese ainevahetus koosneb kolmest osast, mis kõik mõjutavad teie keha energia muundamist.
1. Puhkeseisundi metaboolne kiirus / põhiainevahetuskiirus
Võime seda nimetada "tühikäigu energiatarbimiseks". See on energiahulk, mida teie keha vajab elus püsimiseks, kui olete jõude või puhkate. Puhkeoleku ainevahetuse kiirus sõltub vanusest, soost, kehakaalust ja koostisest, aga ka geneetikast. Teie puhkeoleku ainevahetuse kiirus moodustab u. 50-70% kogu kaloritest, mida teie keha põletab.
2. Toidust põhjustatud ainevahetus
Energia, mida teie keha kasutab teie tarbitava toidu metaboliseerimiseks. Kui palju energiat kulub, sõltub sellest, mida tarbite. Mõned toiduained nõuavad, et organism kulutaks ainevahetuseks palju energiat (nt valgud), teised aga ei vaja ainevahetuseks peaaegu üldse energiat (nt rafineeritud suhkur).
3. Kehalise aktiivsuse tase
See on osa, mis sõltub aktiivsusest kõige rohkem. Näiteks puusepp või kaupmees põletaks palju rohkem kaloreid kui kontoris töötav inimene, kuna esimene veedab päeva rasket füüsilist tööd tehes. Kuid igasugune tegevus suurendab põletatud kalorite arvu. Isegi pisiasjad, nagu näpuga lauale koputamine, kui midagi ootad. Mida rohkem liigute, seda rohkem kaloreid põletate. Sõltuvalt sellest, kui aktiivne te päeva jooksul olete, moodustab teie füüsiline aktiivsus u. 20-40% kogu sellel päeval põletatud kalorite kogusest.
Kui tarbid energiat rohkem kui kulutad, siis keha talletab selle üleliigse energia sinu rasvavarudesse, et seda hiljem kasutada; st võtad kaalus juurde. Seda nimetatakse kalorite ülejäägiks. Kui tarbite vähem kaloreid kui tarbite, võtab keha teie rasvavarudest; st sa kaotad kaalu. Seda nimetatakse kalorite puudujäägiks. Normaalse kehakaalu säilitamiseks peate säilitama energia tasakaalu. See tähendab, et peate tarbima umbes sama palju energiat, mida teie keha kasutab.
Miks on vanemaks saades raskem kaalust alla võtta?
Vananedes hakkab keha energiat tõhusamalt kasutama. Teie kehas olevad hormoonid püüavad vananedes aidata teil energiat säästa. See tähendab, et keha vajab lõpuks vähem energiat, et saavutada samad tulemused, mida ta nooremana kasutas. Kogu teie elu jooksul teie keha muutub ja areneb. Teie lihased, luud ja ainevahetus arenevad pidevalt. Keha toimib teisiti kui siis, kui ta oli 10-aastane, võrreldes 25-, 35-, 45- või 65-aastaseks saamisega – kuigi see on sama keha. Seetõttu on täiesti normaalne kogeda kehakaalu muutusi ja avastada, et rasv hakkab ladestuma erinevatesse piirkondadesse, kust varem võis olla lihtsam vabaneda.
Kogu teie elu jooksul muutub igapäevaselt kasutatava energia hulk; st kui sa olid noorem, oli eksisteerimiseks vaja rohkem energiat, võrreldes vanemaks saamisega. Noorematel aastatel kasutaksite rohkem energiat, kuid aja jooksul see väheneb, kuna keha kohaneb ja muutub energiatarbimise osas tõhusamaks. Energiatarbimist vähendavad kaks peamist tegurit:
Teie toitumist ja kehakaalu mõjutab tõsiasi, et teie keha koostis muutub vanemaks saades
Keha koostis on erinev. Vananedes kaotate lihasmassi ja säilitate rohkem rasva. Teie keskmise normaalkaalulise 20–30-aastaste meeste rasvaprotsent jääb vahemikku 18–21%. 40–50-aastastel on see protsent 25% ja üle 60-aastastel on keha rasvaprotsent üle 26%. Sama kehtib ka naiste kohta: vanuses 20–30 aastat on nende keharasva 22–24%, 40–50 aasta vanuses 27–30% ning 60-aastaste ja vanemate keskmine keharasv. protsent on tavaliselt üle 31%. Rasv koguneb loomulikult, samal ajal kui lihasmass väheneb, kuna teie lihased kasutavad rohkem energiat.
Teie hormoonid muutuvad ja sellisena mõjutab teie toitumine teid rohkem
See ei puuduta ainult menopausi läbivaid naisi, vaid ka täiskasvanud mehi. Teie hormoonide mustrid on palju seotud teie kehakaaluga, kuna need mõjutavad näiteks seda, kas sööte rohkem või magate rohkem. Vanemaks saades hakkavad teie hormoonid energiat säästma, kuna teie kehal ei ole samasuguseid võimeid kui nooremana. See tähendab, et muutute kalduvamaks rasva kogunemisele – eriti vöökohale. Vanemaks saades märkab enamik inimesi, kes ei muuda oma dieeti, sest üha rohkem küünlaid täidab sünnipäevatorti, oma vormi suurenemist.
Teie kõht võib hakata punnis ja teie riided ei pruugi sobida nii nagu varem. See on vältimatu, kui järgite kogu elu sama dieeti. Võitlus ülekaalulisuse vastu muutub aastate jooksul raskemaks. Istuv töö ja vähese füüsilise aktiivsusega töötamine, vale toitumise koostis, stress ja geneetika võivad kõik mõjutada kaalus juurdevõtmist. Mõju võivad avaldada ka teatud ravimid ja vanusega kaasnevad hormonaalsed häired. Teatud hormonaalsed häired võivad olla üheks peamiseks teguriks rasva säilitamisel. Pärast 30-aastaseks saamist ei tööta hormoonid östrogeen, progesteroon ja androgeenid samamoodi nagu varem. Kuna need hormoonid vastutavad kehamassi säilitamise eest, on normaalne, et teie keha kuju muutub. Eriti maos, puusades ja reites, kus valge rasvkude on rohkem levinud.
Loe lisaks: Hormoonid ja ülekaalulisus
Pruun ja valge rasvkude
Kõigil imetajatel, nii inimestel kui ka loomadel, on mingi rasvkude. Pruuni rasvkoe funktsioon erineb valgest selle poolest, et pruuni rasvkude ei saa säilitada, kui meil on vähe kaloreid. Selle asemel saab seda rasva põletada ja toodetud energiat kasutatakse külma keha soojendamiseks. Täiskasvanud inimeses pole nii palju. Valged rasvkoed on levinud üle kogu keha, kuid tavaliselt on neid rohkem kõhupiirkonnas (õunakujuline) või puusade ja reite ümber (pirnikujuline). Need on rasvaladestused, millest paljud püüavad vabaneda. Vanemaks saades muutub teie keha vähem pruunist rasvkoest valgemaks. Sellepärast on vanemaks saades veelgi olulisem vältida rohkem energiatarbimist, kui tarbite, ja samal ajal olla teadlik, et mida vanemaks keha saab, seda vähem energiat vajab ta jooksmiseks. See tähendab, et sinu puhkeaine ainevahetus väheneb... Aga see ei muuda kaalu langetamist võimatuks! See tähendab lihtsalt, et peate natuke rohkem keskenduma sellele, mida sööte – ja ka sellele, kui palju! See on koht, kus Nupo Diet tuleb.
Loe ka: Mis on Nupo dieet?