Nende jaoks, kes soovivad kaalust alla võtta, on palju metoodikaid, mida järgida, ja eelkõige on vaja leida see, mis teile kõige paremini sobib. Paastudieet on üks võimalus, mis on viimastel aastatel populaarsust kogunud, osaliselt tänu välja kujunenud variatsioonidele, muutes selle suuremale hulgale inimestele maitsvamaks.
Paastumine tähendab üldiselt kalorite mittetarbimist pikema aja jooksul, mis kestab tavaliselt 12–40 tundi. Sel perioodil on lubatud vesi, kohv, tee ja muud kalorivabad joogid, kuid mitte midagi muud.
Vahelduva paastu dieediprogrammid
Paastuperioodide ja kaloritarbimise perioodide vaheldumist nimetatakse vahelduvaks paastuks. Siin on ülevaade mõnest enamlevinud programmist.
- Paast vaheldumisi – paastu ülepäeviti
- Eat Stop Eat – terve 24-tunnine paast üks või kaks korda nädalas
- Ajapiiranguga söömine – paastumine iga päev vähemalt 12-tunnise perioodi jooksul ja mitme toidukorra söömine ülejäänud tundidel; 16/8 dieet on selle kõige levinum versioon
- Warrior Diet – ühe suure toidukorra söömine öösel ja ainult väikestes kogustes tooreid puu- ja köögivilju päeva jooksul
- Dieet 5:2 – sööge nagu tavaliselt 5 päeva nädalas, vähendades samal ajal ülejäänud 2 päeva kalorite tarbimist 600-800 kalorini.
Bioloogiline taust
Kui paastute, tõuseb teie keha kasvuhormoon (HGH) kuni 5 korda keskmisest tasemest kõrgemale, muutes keharasva kergemini väljutatavaks ja hõlbustades lihasmassi suurenemist. Insuliini tase langeb samaaegselt, võimaldades ladustatud rasvade kättesaadavust.
Lisaks põhjustab paastumine rasvapõletushormooni norepinefriini taseme tõusu. Need hormonaalsed muutused võivad kaasa aidata ainevahetuse kiirenemisele, suurendades teie võimalusi püsivaks kaalukaotuseks. Töötades koos tühja kõhuga dieedile omase vähendatud kalorite tarbimisega, võib vahelduv paastumine olla tõhus kaalujälgimise vahend.
Lihtne rakendada
Paastudieet võib olla ka üks lihtsamaid viise, mida kaalust alla võtta, kuna inimesed sobivad üsna loomulikult pikka aega ilma toiduta olema. Varajases evolutsioonis ei olnud meil alati regulaarset juurdepääsu toidule, mistõttu pidime õppima elama erinevates näljaseisundites.
Isegi täna ei pruugi tunduda liiga võõras, et nädalavahetusel kella 19-ks õhtusöök valmis, järgmisel hommikul hilja magama ja lõuna paiku lõunaks söödud päeva esimene eine. See on tehniliselt 17-tunnine paast!
Erinevad religioonid, nagu islam, kristlus, judaism ja budism, on samuti pikka aega oma jumalateenistustesse lisanud paastumise perioodid, mis tõestavad, et inimesed üle kogu maailma on täiesti võimelised elama paastudieeti sisaldavat elustiili.
Mõnes mõttes võib paastudieet lihtsustada jõupingutusi tervislikuma eluviisi saavutamiseks, kuna loomulikult on vähem söögikordi, mida planeerida, valmistada, süüa teha ja pärast koristada. Kuna keskendutakse rohkem sellele, millal sööte, mitte sellele, mida sööte, on seda tüüpi dieeti lihtne oma olemasolevasse toitumiskavasse lisada.
Tagage Nupoga hea tervis
Sellegipoolest on paastudieediga seotud risk kalduvus süüa lubatud söömisakna ajal ülesöömisele – ja eriti toidugruppidele, mida on parem mõõdukalt süüa. Seetõttu on endiselt oluline järgida tervislikku toitumiskava kõikidel oma toidukordadel. Näiteks soovite tagada piisava valgu tarbimise, et mitte kogeda lihaste kadu osana paastudieedist.
Nupol on lai valik toidukordade asendamise võimalusi, mis pakuvad õiges koguses valku, kiudaineid, vitamiine ja mineraalaineid, et saaksite seda, mida teie keha vajab, kui on aeg süüa. Võite proovida ka 2:5 plaani, kus sööte 2 päeva nädalas standardina 2000–2500 kalorit päevas ja seejärel järgite ülejäänud 5 päeva Nupo toitumiskava 800 kalorit päevas.
Nii vähendate oma kaloritarbimist suuremal arvul päevadel nädalas, tagate oma kehale piisava toiteväärtuse ja lihtsustate igal nädalal suuremat arvu toidukordi – ja seda kõike, nautides samal ajal regulaarselt oma lemmiktoidu hüvesid.